14 April 2014

Top Military Brass Purged by Obama Regime:

'The problem is worse than we've ever seen'
-Ret. Lt Gen Jerry Boykin (fmr Under Secretary of Defense)



Commanding Generals fired:

· General John R. Allen-U.S. Marines Commander International Security Assistance Force [ISAF] (Nov 2012)

· Major General Ralph Baker (2 Star)-U.S. Army Commander of the Combined Joint Task Force Horn in Africa (April 2013)

· Major General Michael Carey (2 Star)-U.S. Air Force Commander of the 20th US Air Force in charge of 9,600 people and 450 Intercontinental Ballistic Missiles (Oct 2013)

· Colonel James Christmas-U.S. Marines Commander 22nd Marine Expeditionary Unit & Commander Special-Purpose Marine Air-Ground Task Force Crisis Response Unit (July 2013)

· Major General Peter Fuller-U.S. Army Commander in Afghanistan (May 2011)

· Major General Charles M.M. Gurganus-U.S. Marine Corps Regional Commander of SW and I Marine Expeditionary Force in Afghanistan (Oct 2013)

· General Carter F. Ham-U.S. Army African Command (Oct 2013)

· Lieutenant General David H. Huntoon (3 Star), Jr.-U.S. Army 58th Superintendent of the US Military Academy at West Point , NY (2013)

· Command Sergeant Major Don B Jordan-U.S. Army 143rd Expeditionary Sustainment Command (suspended Oct 2013)

· General James Mattis-U.S. Marines Chief of CentCom (May 2013)
· Colonel Daren Margolin-U.S. Marine in charge of Quantico 's Security Battalion (Oct 2013)

· General Stanley McChrystal-U.S. Army Commander Afghanistan (June 2010)

· General David D. McKiernan-U.S. Army Commander Afghanistan (2009)

· General David Petraeus-Director of CIA from September 2011 to November 2012 & U.S. Army Commander International Security Assistance Force [ISAF] and Commander U.S. Forces Afghanistan [USFOR-A] (Nov 2012)

· Brigadier General Bryan Roberts-U.S. Army Commander 2nd Brigade (May 2013)

· Major General Gregg A. Sturdevant-U.S. Marine Corps Director of Strategic Planning and Policy for the U.S. Pacific Command & Commander of Aviation Wing at Camp Bastion, Afghanistan (Sept 2013)

· Colonel Eric Tilley-U.S. Army Commander of Garrison Japan (Nov 2013)

· Brigadier General Bryan Wampler-U.S. Army Commanding General of 143rd Expeditionary Sustainment Command of the 1st Theater Sustainment Command [TSC] (suspended Oct 2013)

Commanding Admirals fired:

· Rear Admiral Charles Gaouette-U.S. Navy Commander John C. Stennis Carrier Strike Group Three (Oct 2012)

· Vice Admiral Tim Giardina(3 Star, demoted to 2 Star)-U.S. Navy Deputy Commander of the US Strategic Command, Commander of the Submarine Group Trident, Submarine Group 9 and Submarine Group 10 (Oct 2013)

Naval Officers fired (All in 2011)

· Captain David Geisler-U.S. Navy Commander Task Force 53 in Bahrain (Oct 2011)

· Commander Laredo Bell-U.S. Navy Commander Naval Support Activity Saratoga Springs , NY (Aug 2011)

· Lieutenant Commander Kurt Boenisch-Executive Officer amphibious transport dock Ponce (Apr 2011)

· Commander Nathan Borchers-U.S. Navy Commander destroyer Stout (Mar 2011)

· Commander Robert Brown-U.S. Navy Commander Beachmaster Unit 2 Fort Story , VA (Aug 2011)

· Commander Andrew Crowe-Executive Officer Navy Region Center Singapore (Apr 2011)

· Captain Robert Gamberg-Executive Officer carrier Dwight D. Eisenhower (Jun 2011)

· Captain Rex Guinn-U.S. Navy Commander Navy Legal Service office Japan (Feb 2011)

· Commander Kevin Harms- U.S. Navy Commander Strike Fighter Squadron 137 aboard the aircraft carrier Abraham Lincoln (Mar 2011)

· Lieutenant Commander Martin Holguin-U.S. Navy Commander mine countermeasures Fearless (Oct 2011)

· Captain Owen Honors-U.S. Navy Commander aircraft carrier USS Enterprise (Jan 2011)

· Captain Donald Hornbeck-U.S. Navy Commander Destroyer Squadron 1 San Diego
(Apr 2011)

· Rear Admiral Ron Horton-U.S. Navy Commander Logistics Group, Western Pacific
(Mar 2011)

· Commander Etta Jones-U.S. Navy Commander amphibious transport dock Ponce (Apr 2011)

· Commander Ralph Jones-Executive Officer amphibious transport dock Green Bay (Jul 2011)

· Commander Jonathan Jackson-U.S. Navy Commander Electronic Attack Squadron 134, deployed aboard carrier Carl Vinson (Dec 2011)

· Captain Eric Merrill-U.S. Navy Commander submarine Emory S. Land (Jul 2011)

· Captain William Mosk-U.S. Navy Commander Naval Station Rota , U.S. Navy Commander Naval Activities Spain (Apr 2011)

· Commander Timothy Murphy-U.S. Navy Commander Electronic Attack Squadron 129 at Naval Air Station Whidbey Island , WA (Apr 2011)

· Commander Joseph Nosse-U.S. Navy Commander ballistic-missile submarine Kentucky (Oct 2011)

· Commander Mark Olson-U.S. Navy Commander destroyer The Sullivans FL (Sep 2011)

· Commander John Pethel-Executive Officer amphibious transport dock New York (Dec 2011)

· Commander Karl Pugh-U.S. Navy Commander Electronic Attack Squadron 141 Whidbey Island , WA (Jul 2011)

· Commander Jason Strength-U.S. Navy Commander of Navy Recruiting District Nashville , TN (Jul 2011)

· Captain Greg Thomas-U.S. Navy Commander Norfolk Naval Shipyard (May 2011)

· Commander Mike Varney-U.S. Navy Commander attack submarine Connecticut (Jun 2011)

· Commander Jay Wylie-U.S. Navy Commander destroyer Momsen (Apr 2011)

Naval Officers Fired (All in 2012):

· Commander Alan C. Aber-Executive Officer Helicopter Maritime Strike Squadron 71 (July 2012)

· Commander Derick Armstrong- U.S. Navy Commander missile destroyer USS The Sullivans (May 2012)

· Commander Martin Arriola- U.S. Navy Commander destroyer USS Porter (Aug 2012)

· Captain Antonio Cardoso- U.S. Navy Commander Training Support Center San Diego (Sep 2012)

· Captain James CoBell- U.S. Navy Commander Oceana Naval Air Station's Fleet Readiness Center Mid-Atlantic (Sep 2012)

· Captain Joseph E. Darlak- U.S. Navy Commander frigate USS Vandegrift (Nov 2012)

· Captain Daniel Dusek-U.S. Navy Commander USS Bonhomme

· Commander David Faught-Executive Officer destroyer Chung-Hoon (Sep 2012)

· Commander Franklin Fernandez- U.S. Navy Commander Naval Mobile Construction Battalion 24 (Aug 2012)

· Commander Ray Hartman- U.S. Navy Commander Amphibious dock-landing ship Fort McHenry (Nov 2012)

· Commander Shelly Hakspiel-Executive Officer Navy Drug Screening Lab San Diego (May 2012)

· Commander Jon Haydel- U.S. Navy Commander USS San Diego (Mar 2012)

· Commander Diego Hernandez- U.S. Navy Commander ballistic-missile submarine USS Wyoming (Feb 2012)

· Commander Lee Hoey- U.S. Navy Commander Drug Screening Laboratory, San Diego (May 2012)

· Commander Ivan Jimenez-Executive Officer frigate Vandegrift (Nov 2012)

· Commander Dennis Klein- U.S. Navy Commander submarine USS Columbia (May 2012)

· Captain Marcia Kim Lyons- U.S. Navy Commander Naval Health Clinic New England (Apr 2012)

· Captain Robert Marin- U.S. Navy Commander cruiser USS Cowpens (Feb 2012)

· Captain Sean McDonell- U.S. Navy Commander Seabee reserve unit Naval Mobile Construction Battalion 14 FL (Nov 2012)

· Commander Corrine Parker- U.S. Navy Commander Fleet Logistics Support Squadron 1 (Apr 2012)

· Captain Liza Raimondo- U.S. Navy Commander Naval Health Clinic Patuxent River , MD (Jun 2012)

· Captain Jeffrey Riedel- Program manager, Littoral Combat Ship program (Jan 2012)

· Commander Sara Santoski- U.S. Navy Commander Helicopter Mine Countermeasures Squadron 15 (Sep 2012)

· Commander Kyle G. Strudthoff-Executive Officer Helicopter Sea Combat Squadron 25 (Sep 2012)

· Commander Sheryl Tannahill- U.S. Navy Commander Navy Operational Support Center [NOSC] Nashville , TN (Sep 2012)

· Commander Michael Ward- U.S. Navy Commander submarine USS Pittsburgh (Aug 2012)

· Captain Michael Wiegand- U.S. Navy Commander Southwest Regional Maintenance Center (Nov 2012)

· Captain Ted Williams- U.S. Navy Commander amphibious command ship Mount Whitney (Nov 2012)

· Commander Jeffrey Wissel- U.S. Navy Commander of Fleet Air Reconnaissance Squadron 1 (Feb 2012)

Naval Officers fired (All in 2013):

· Lieutenant Commander Lauren Allen-Executive Officer submarine Jacksonville (Feb 2013)

· Reserve Captain Jay Bowman-U.S. Navy Commander Navy Operational Support Center [NOSC] Fort Dix , NJ (Mar 2013)

· Captain William Cogar-U.S. Navy Commander hospital ship Mercy's medical treatment facility (Sept 2013)

· Commander Steve Fuller-Executive Officer frigate Kauffman (Mar 2013)

· Captain Shawn Hendricks-Program Manager for naval enterprise IT networks (June 2013)

· Captain David Hunter-U.S. Navy Commander of Maritime Expeditionary Security Squadron 12 & Coastal Riverine Group 2 (Feb 2013)

· Captain Eric Johnson-U.S. Navy Chief of Military Entrance Processing Command at Great Lakes Naval Training Center, IL (2013)

· Captain Devon Jones-U.S. Navy Commander Naval Air Facility El Centro , CA (July 2013)

· Captain Kevin Knoop-U.S. Navy Commander hospital ship Comfort's medical treatment facility (Aug 2013)

· Lieutenant Commander Jack O'Neill-U.S. Navy Commander Operational Support Center Rock Island , IL (Mar 2013)

· Commander Allen Maestas-Executive Officer Beachmaster Unit 1 (May 2013)

· Commander Luis Molina-U.S. Navy Commander submarine Pasadena (Jan 2013)

· Commander James Pickens-Executive Officer frigate Gary (Feb 2013)

· Lieutenant Commander Mark Rice-U.S. Navy Commander Mine Countermeasures ship Guardian (Apr 2013)

· Commander Michael Runkle-U.S. Navy Commander of Mobile Diving and Salvage Unit 2 (May 2013)

· Commander Jason Stapleton-Executive Office Patrol Squadron 4 in Hawaii (Mar 2013)

· Commander Nathan Sukols-U.S. Navy Commander submarine Jacksonville (Feb 2013)

· Lieutenant Daniel Tyler-Executive Officer Mine Countermeasures ship Guardian (Apr 2013)

· Commander Edward White-U.S. Navy Commander Strike Fighter Squadron 106 (Aug 2013)

· Captain Jeffrey Winter-U.S. Navy Commander of Carrier Air Wing 17 (Sept 2013)

· Commander Thomas Winter-U.S. Navy Commander submarine Montpelier (Jan 2013)

· Commander Corey Wofford- U.S. Navy Commander frigate Kauffman (Feb 2013)

What's up with that...?

Doug Ross   The Mad Jewess   WND   h/t Kirby

No comments:

Post a Comment

The Reaganite Republican welcomes your comments...